| Trip Current | 200mA |
| Voltage Rating | 60V dc |
| Time to Trip | 4s |
| Hold Current | 0.1A |
| Maximum Current | 40 A dc |
| Length | 7.4mm |
| Height | 11.6mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 2.5Ω |
| Maximum Resistance | 7.5Ω |
| Power Dissipation | 0.38W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.