| Trip Current | 300mA |
| Voltage Rating | 250 V dc, 600V ac |
| Time to Trip | 1.4s |
| Hold Current | 0.15A |
| Maximum Current | 3 A |
| Length | 9mm |
| Height | 4.6mm |
| Width | 12.5mm |
| Minimum Resistance | 6Ω |
| Maximum Resistance | 17Ω |
| Power Dissipation | 1.4W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.