| Trip Current | 300mA |
| Voltage Rating | 240 V ac, 265V ac |
| Time to Trip | 15s |
| Hold Current | 0.12A |
| Maximum Current | 20 A |
| Length | 8.3mm |
| Height | 10.7mm |
| Width | 3.8mm |
| Minimum Resistance | 3Ω |
| Maximum Resistance | 12Ω |
| Power Dissipation | 1W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.