| Trip Current | 4A |
| Voltage Rating | 8V dc |
| Time to Trip | 5s |
| Hold Current | 2A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 4.73mm |
| Height | 1.22mm |
| Width | 3.41mm |
| Minimum Resistance | 0.02Ω |
| Maximum Resistance | 75mΩ |
| Power Dissipation | 1W |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +85 °C |
| Dimensions | 4.73 x 3.41 x 1.22mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.