| Trip Current | 0.9A |
| Voltage Rating | 240V ac |
| Time to Trip | 24s |
| Hold Current | 0.4A |
| Maximum Current | 5.5 A |
| Length | 11.5mm |
| Height | 20.9mm |
| Width | 3.8mm |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Minimum Resistance | 0.6Ω |
| Maximum Resistance | 970mΩ |
| Power Dissipation | 2W |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
| Dimensions | 11.5 x 20.9 x 3.8mm |
| Body Material | Epoxy Polymer |
| Series | LVR |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.