| Trip Current | 5A |
| Voltage Rating | 15V |
| Time to Trip | 25s |
| Hold Current | 2.5A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 9.5mm |
| Height | 3mm |
| Width | 6.71mm |
| Terminal Material | Tin Plated Brass |
| Minimum Resistance | 0.024Ω |
| Maximum Resistance | 85mΩ |
| Power Dissipation | 1.9W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Size | 3425 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 9.5 x 6.71 x 3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.