| Current Rating | 5A |
| Voltage Rating | 250V |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Ceramic Tube With Filling |
| Body Length | 16mm |
| Body Width | 4.4mm |
| Body Height | 4.4mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1500 A @ 250 V dc, 1500 A @ 277 V ac |
| Terminal Material | Copper Alloy, Silver Plated |
| Dimensions | 16 x 4.4 x 4.4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.