| Current Rating | 4A |
| Voltage Rating | 250 V ac, 125V dc |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 11.1mm |
| Body Width | 3.8mm |
| Body Height | 3.9mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 100 A @ 125 V dc, 200 A @ 250 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Terminal Material | Gold Plated Copper Alloy |
| Dimensions | 11.1 x 3.8 x 3.9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.