| Current Rating | 0.75A |
| Voltage Rating | 125V ac/dc |
| Fuse Speed | FF |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 3.2mm |
| Body Width | 1.55mm |
| Body Height | 1.55mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 300 A @ 125 V dc, 50 A @ 125 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Series | MGA-A |
| Terminal Material | Tin Plated Nickel |
| Dimensions | 3.2 x 1.55 x 1.55mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.