| Current Rating | 3.15A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Ceramic |
| Body Diameter | 3.6mm |
| Body Length | 10mm |
| Wire Length | 30mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 35 A at 250 V ac |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Wire Diameter | 0.6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.