| Current Rating | 100A |
| Fuse Type | Bolt Down |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Colour | Black |
| Length | 16mm |
| Width | 12mm |
| Height | 8.3mm |
| Overall Dimensions | 16 x 12 x 8.3mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Series | MIDI |
| Operating Temperature Range | -40 → +125 °C |
| UL Class | UL 248 |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1000 A @ 32 V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.