| Current Rating | 10A |
| Fuse Type | Fast Acting |
| Voltage Rating | 60 V dc, 125V ac |
| Colour | Red, White |
| Length | 20.57mm |
| Width | 3.23mm |
| Height | 14.86mm |
| Overall Dimensions | 20.57 x 14.86 x 3.23mm |
| Includes Indicator | Yes |
| Body Material | Thermoplastic |
| Fuse Speed | F |
| Series | BUSSMANN |
| UL Class | E56412 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.