| Fuse Size | 6.3 x 32mm |
| Current Rating | 10A |
| Voltage Rating | 500V ac |
| Number of Poles | 1P |
| Cap Style | Slotted |
| Series | FEC |
| Protection Category | Class I |
| Standards Met | CSA 22.2 no. 4248-1, cULus Listed, IEC 60127-6, RoHS Compliant, UL 4248-1, VDE Certified |
| Compatible Fuse Sizes | Mini |
| Compatible Fuse Length | 32mm |
| Compatible Fuse Diameter | 6.3mm |
| International Protection Rating | IP 40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.