| Fuse Holder Type | Rail Mount |
| Fuse Size | 8.5 x 31.5mm |
| Range | Modulostar |
| Current Rating | 25A |
| Voltage Rating | 400V ac |
| Number of Poles | 1 |
| Includes Indicator | No |
| Rail Type | DIN Rail |
| Case Material | Thermoplastic |
| Series | CMC8 |
| Compatible Fuse Length | 8.5mm |
| International Protection Rating | IP20 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.