| Fuse Holder Type | Rail Mount |
| Fuse Size | NH1, NH2 |
| Current Rating | 250 A, 400A |
| Voltage Rating | 690V ac |
| Includes Indicator | No |
| Rail Type | DIN 35 mm |
| Series | BUSSMANN |
| Compatible Fuse Sizes | NH1, NH2 |
| International Protection Rating | IP20 |
| Bottle Fuse Holder Component | Base |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.