| Fuse Holder Type | Inline |
| Fuse Size | 5 x 15 mm, 5 x 20mm |
| Current Rating | 10 A, 5A |
| Voltage Rating | 32V dc |
| Includes Indicator | No |
| Case Material | Thermoplastic |
| Contact Material | Brass |
| Series | Eaton Bussman |
| Terminal Type | Screw |
| Compatible Fuse Sizes | Maxi |
| Compatible Fuse Length | 1.87in |
| Lead Wire Size | 16AWG |
| Lead Wire Length | 13in |
| Gauge Piece Colour | Red |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.