| Series | 0853 |
| Fuse Holder Type | PCB Mount |
| Fuse Size | 5 x 20mm |
| Width | 10mm |
| Length | 26.2mm |
| Height | 13.2mm |
| Cover Material | Thermoplastic |
| For Use With | Holder OG (Clip) 5x20, OG (Halter) 5x20, UH, UHB |
| Dimensions | 26.2 x 10 x 13.2mm |
| Standards Met | UL 94V-0 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.