| Fuse Size | 5 x 20 mm, 6.3 x 32mm |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Clip Material | Tin Plated Brass |
| Width | 12mm |
| Length | 6.6mm |
| Height | 16.5mm |
| For Use With | 5 x 20 mm Fuse, 6.3 x 32mm Fuse |
| Current Rating | 16A |
| Voltage Rating | 600V ac/dc |
| Contact Plating | Tin |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.