| Fuse Size | 6.35 x 55.7mm |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Fuse Type | Fuse Clip |
| Width | 6.35mm |
| Length | 55.7mm |
| Height | 6mm |
| For Use With | British BS 88 Fuse |
| Voltage Rating | 600V |
| Series | Eaton Bussman |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.