| Fuse Size | 6.3 x 32mm |
| Number of Fuses | 1 |
| Current Rating | 25A |
| Voltage Rating | 300V ac/dc |
| Mounting Style | Bolt In Mount |
| Body Material | Thermoplastic |
| For Use With | 6.3 x 32 mm Fuse |
| Holder Terminal Type | Solder |
| Clip Material | Spring Bronze |
| Standards Met | CSA Certified 47235, RoHS. UL Recognized E14853 |
| Series | Eaton Bussman |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.