| Fuse Type | Bolt Down |
| Number of Fuses | 1 |
| Current Rating | 100A |
| Voltage Rating | 600V |
| Mounting Style | Stud Mount |
| Body Material | Phenolic |
| Holder Terminal Type | Screw |
| Clip Material | Tin-Plated Aluminium |
| Standards Met | Class 6225-01, CSA Certified, File 47235, File E14853, Guide IZLT2, UL Recognized |
| Series | Eaton Bussman |
| Operating Temperature Range | Maximum of +150 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.