| Number of Poles | 1 |
| Series | T9-711 |
| Application | Household Appliances, HVAC, Industrial Appliances, Medical, Power Supplies, Power Tools, Uninterruptible Power Supply |
| Tripping Mechanism | Thermal |
| Reset Actuator Type | Button |
| Mounting Style | Snap In |
| Overall Dimensions | 25 x 15.5 x 51.5mm |
| Overall Depth | 51.5mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 2 kA |
| Overall Length | 25mm |
| Rated DC Voltage | 48/32V |
| Circuit Breaker Type | Thermal Magnetic Circuit Breaker |
| Terminal Contact Type | Quick Connect |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.