| Device Type | Surge Arrestor |
| Maximum Surge Current | 40kA |
| Electrical Phase | 3 |
| Impulse Discharge Current | 10kA |
| Length | 92mm |
| Width | 76mm |
| Depth | 67mm |
| Dimensions | 92 x 76 x 67mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +65 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.