| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 8A |
| Series | CB E1 24DC/10A NO P |
| Mounting Style | Plug In |
| Length | 90mm |
| Width | 12.3mm |
| Depth | 77.3mm |
| Dimensions | 90 x 12.3 x 77.3mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Operating Temperature Range | -25 → +50 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.