| Device Type | Surge Protector |
| Maximum Surge Current | 18kA |
| Voltage Protection Rating | 185V dc |
| Series | PT 2-TELE |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 10kA |
| Length | 90mm |
| Width | 17.7mm |
| Depth | 50mm |
| Dimensions | 90 x 17.7 x 65.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.