| Device Type | Surge Protector |
| Voltage Protection Rating | ≤1.5kV |
| Series | BLT-T2-1S-320-UT |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 20kA |
| Length | 56mm |
| Width | 36.5mm |
| Depth | 34mm |
| Dimensions | 56 x 36.5 x 34mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.