| Device Type | Surge Protector |
| Voltage Protection Rating | ≤1.5kV |
| Series | PLT-SEC-T3-3S-230-FM |
| Electrical Phase | 3 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 3kA |
| Length | 90mm |
| Width | 35.4mm |
| Depth | 74.5mm |
| Dimensions | 90 x 35.4 x 74.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.