| Device Type | Surge Protector |
| Voltage Protection Rating | 1.8kV |
| Series | FLT-SEC-T1+T2-1S-350/25-FM |
| Electrical Phase | 1 |
| Mounting Style | DIN Rail |
| Impulse Discharge Current | 100kA |
| Length | 95.2mm |
| Width | 71.2mm |
| Depth | 74.5mm |
| Dimensions | 95.2 x 71.2 x 74.5mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.