| Circuit Breaker Type | RCD |
| Current Rating | 40A |
| Number of Poles | 3 |
| Range | Acti9 |
| Trip Sensitivity | 30mA |
| Series | Vigi iDT40 |
| Overall Depth | 99.5mm |
| Overall Dimensions | 93 x 74 x 99.5mm |
| Earth Leakage Protection Type | Type AC |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
| Overall Length | 93mm |
| Overall Width | 74mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Rated AC Voltage | 400V |
| Break Time | Instantaneous |
| Terminal Contact Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.