| Circuit Breaker Type | RCCB |
| Current Rating | 40A |
| Number of Poles | 1P+N |
| Range | Acti9 |
| Trip Sensitivity | 30mA |
| Voltage Rating | 220 → 240V ac |
| Series | Acti9 iIG40 |
| Overall Depth | 85mm |
| Overall Dimensions | 36 x 74 x 85mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1500 A |
| Overall Length | 36mm |
| Overall Width | 74mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Rated AC Voltage | 220 → 240V |
| Break Time | Instantaneous |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.