| Range | Compact |
| Series | NSXm |
| Number of Poles | 3 |
| Current Rating | 125A |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 70 kA |
| Rated AC Voltage | 690V |
| Mounting Style | Clip-On |
| Length | 81mm |
| Width | 137mm |
| Depth | 80mm |
| Reset Actuator Type | Toggle Switch |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
| Break Time | Time Delay |
| Circuit Breaker Type | MCCB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.