| Number of Poles | 1P |
| Current Rating | 4A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Rated AC Voltage | 440V |
| Rated DC Voltage | 72V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 6 kA |
| Range | Sentron |
| Series | 5SL6 |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Length | 90mm |
| Width | 18mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Depth | 76mm |
| Better World Claim | Designed for disassembly, Extended product life |
| Terminal Contact Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.