| Number of Poles | 1P |
| Current Rating | 6A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Rated AC Voltage | 230 V, 400V |
| Rated DC Voltage | 72V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 20 kA |
| Range | System Pro M Compact |
| Series | S200 |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Length | 17.5mm |
| Width | 69mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Depth | 88mm |
| Model Number | S201-C6 |
| Tripping Mechanism | Thermal-Magnetic |
| Terminal Contact Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.