| External Height | 647 mm |
| External Width | 436 mm |
| External Depth | 250mm |
| Body Material | PET |
| Transparent Door | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Double Bar |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | Thalassa PLM |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | Flame Resistant |
| Standards Met | IEC 60529, IEC 62208, IEC 62262 |
| For Protection Of | Instrumentation |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Panel |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.