| External Height | 400 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 200mm |
| Body Material | Fibreglass Reinforced Polyester |
| Transparent Door | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Chassis Plate | Yes |
| Door Lock Type | Double Lock System |
| Gland Plate | No |
| Colour | Light Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Application | Industrial |
| External Mounting Type | Wall |
| Special Features | Self-Extinguishing |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | Panel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.