| External Height | 470 mm |
| External Width | 160 mm |
| External Depth | 173mm |
| Body Material | Plastic |
| Transparent Door | Yes |
| IP Rating | IP44, IP66, IP67 |
| Chassis Plate | No |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| Series | Hypra |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | DIN Rail |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.