| External Height | 222.5 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Depth | 487mm |
| Body Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP65 |
| Chassis Plate | Yes |
| Door Lock Type | 2-Point Lock |
| Gland Plate | No |
| Colour | Light Grey |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Series | ARCA |
| Application | Outdoor |
| External Mounting Type | Wall |
| Special Features | Cabinet Base, Double Bit Lock, Swing Handle |
| For Protection Of | EMC Components |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | Wall Mounting |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.