| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 180 mm |
| External Width | 206 mm |
| External Height | 64 mm |
| External Dimensions | 180 x 206 x 64mm |
| Colour | Black |
| Case Type | Instrument Case |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1598 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 440g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.