| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 179.8 mm |
| External Width | 205.1 mm |
| External Height | 63.2 mm |
| External Dimensions | 179.75 x 205.1 x 63.2mm |
| Colour | Black |
| Case Type | Instrument Case |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1598 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 439g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.