| Body Material | Aluminium, Steel |
| External Length | 203 mm |
| External Width | 254 mm |
| External Height | 127 mm |
| External Dimensions | 203 x 254 x 127mm |
| Colour | Black |
| Case Type | Aluminium Case |
| IP Rating | IP31 |
| Series | 1458 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 1.881kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.