| Body Material | Aluminium |
| External Length | 160 mm |
| External Width | 106.1 mm |
| External Height | 33.6 mm |
| External Dimensions | 160 x 106.13 x 33.63mm |
| Colour | Silver Anodised |
| Case Type | Aluminium Case |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1455 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 240g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.