| Body Material | Steel |
| External Length | 508 mm |
| External Width | 254 mm |
| External Height | 254 mm |
| External Dimensions | 508 x 254 x 254mm |
| Colour | Grey |
| Case Type | Metal Case |
| IP Rating | NEMA 1 |
| Series | 1416 |
| Ventilated | Yes |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 6.4kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.