| Body Material | ABS |
| External Length | 210 mm |
| External Width | 110 mm |
| External Height | 41 mm |
| Integral Battery Compartment | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 208g |
| Display Window | Yes |
| Colour | Black |
| External Dimensions | 210 x 110 x 41mm |
| Series | 2970 |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.