| Body Material | Aluminium |
| External Length | 80 mm |
| External Width | 54 mm |
| External Height | 23 mm |
| Integral Battery Compartment | No |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 74g |
| Display Window | No |
| Colour | Silver Anodised |
| External Dimensions | 80 x 54 x 23mm |
| Push Buttons | No |
| Internal Mounting Type | Slots |
| Series | 1455 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.