| Body Material | Extruded Aluminium |
| External Length | 400 mm |
| External Height | 264 mm |
| External Width | 300 mm |
| External Dimensions | 400 x 300 x 264mm |
| IP Rating | IP40 |
| Colour | Black |
| Lid Colour | Black |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Series | EAB |
| Weight | 4920g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.