| Body Material | Aluminium |
| External Length | 280 mm |
| External Height | 110 mm |
| External Width | 280 mm |
| External Dimensions | 110 x 280 x 230mm |
| IP Rating | IP65, IP66, IP67, IP68 |
| Lid Colour | Grey |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Series | RJ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.