| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Length | 280 mm |
| External Height | 280 mm |
| External Width | 280 mm |
| External Dimensions | 280 x 280 x 111mm |
| Range | Aluminium Enclosure |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Grey |
| Lid Colour | Grey |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Hazardous Area Certification | Lloyds Register, Maritime Register, UL 508 |
| Series | Aluform |
| Number of Knockouts | 0 |
| IK Rating | IK09 |
| Transparent Door | No |
| Weight | 2800g |
| RAL Code | RAL 7038 |
| Gasket Material | Polyurethane |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.