| Body Material | Die Cast Aluminium Alloy |
| External Length | 332 mm |
| External Height | 111 mm |
| External Width | 232 mm |
| External Dimensions | 332 x 232 x 111mm |
| Range | 1590 |
| IP Rating | IP68 |
| Flanged | No |
| Series | 1590Z |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.