| Body Material | Die Cast Aluminium Alloy |
| External Length | 400 mm |
| External Height | 180 mm |
| External Width | 230 mm |
| External Dimensions | 400 x 230 x 180mm |
| Range | Enclosure |
| IP Rating | IP68 |
| Colour | Black |
| Series | 1590Z |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.