| Wire Size | 26 → 10 AWG |
| Number Of Ways | 2 |
| Termination Method | Screw Down |
| Housing Material | Polyamide |
| Current Rating | 41A |
| Voltage Rating | 800 V |
| Length | 43.5mm |
| Width | 11mm |
| Height | 59.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.